Podstawą działalności całej branży produktów reklamowych jest stosowanie różnego rodzaju metod znakowania dostosowanych do powierzchni, na której dany nadruk ma się znajdować. To właśnie dzięki niemu konkretny przedmiot staje się częścią identyfikacji Twojej marki, pomagając umacniać jej świadomość wśród potencjalnych klientów oraz partnerów biznesowych. Wygląd i jakość upominku reklamowego wpływa na to, jak Twoja firma będzie postrzegana przez odbiorców, dlatego nie tylko sam produkt powinien być porządny i wytrzymały, ale również jego nadruk. Jak osiągnąć ten efekt? W tym artykule dowiesz się, jakie istnieją najbardziej popularne metody znakowania i jakie artykuły najczęściej znakuje się za ich pomocą.
Czym jest znakowanie?
Zacznijmy od początku, czyli samej definicji znakowania. Jest to umieszczenie znaku lub znaków na produkcie - znakiem może być zarówno logo, hasło czy opis, jak i grafika, a nawet zdjęcie. Znakowanie ma za zadanie przekazać konkretne informacje, zamienić produkt w wersji podstawowej, na spersonalizowany artykuł. W branży reklamowej znakowanie upominków jest jedną z form brandingu marki, która znacząco wpływa na jej wizerunek.
W zależności od rodzaju znakowania oraz produktu, na którym ma ono się znaleźć, może zawierać kolory marki oraz inne elementy identyfikacji wizualnej. Dzięki temu produkt bazowy zamienia się w produkt firmowy, czyli coś zupełnie wyjątkowego zarówno dla Ciebie jak i Twoich klientów.
Najpopularniejsze metody znakowania
Metody znakowania, chociaż powszechnie wykorzystywane w branży upominków reklamowych, swoje zastosowanie mają również przy produkcji odzieży, artykułów do domu, artykułów biurowych, sprzętów i maszyn oraz wielu innych przedmiotów. Dzięki temu możliwości znakowania są bardzo szerokie i na rynku obserwujemy obecność wielu technik. Poniżej opisujemy najbardziej popularne metody znakowania w branży reklamowej.
Sitodruk
Zaczynamy od najstarszej metody znakowania, której początki możemy datować na XVII w. naszej ery. Wynaleziona została przez państwo Dalekiego Wschodu - Japonię, gdzie tą metodą ozdabiano kimona. Wówczas szablon stanowił wycięty z papieru wzór położony na rozciągniętym “sicie” stworzonym z ludzkich lub zwierzęcych włosów.
Obecnie metoda sitodruku również wykorzystuje sito, lecz z innych materiałów takich jak nylon, poliester czy metal, na które nakłada się szablon. Proces drukowania polega na pokryciu farbą powstałych w siatce sitodrukowej oczek tak, aby pożądany wzór został odbity na znakowanej powierzchni. Sita zazwyczaj na jeden centymetr długości posiadają od 100 do 150 włókien, co przekłada się na średnicę oczek od 40 do 34 mikrometrów. Dzięki temu powstały nadruk jest szczegółowy i bardzo dobrze odwzorowuje barwy przy ich wysokim nasyceniu.
Ze względu na sposób, w jaki nadruk zostaje wykonany na produkcie, metoda jest najczęściej stosowana do znakowania odzieży. Farba podczas znakowania metodą sitodruku jest wtłaczana w strukturę materiału, a sam nadruk nie jest wyczuwalny pod palcami. Dzięki temu znakowanie wykazuje się trwałością i odpornością na spieranie.
Zalety sitodruku:
Wady sitodruku:
Sublimacja
Metoda druku sublimacyjnego pozwala otrzymać nadruk o bardzo wysokiej jakości, z idealnym odwzorowaniem kolorów oraz z precyzyjnymi przejściami tonalnymi. Sama technika polega na przetransferowaniu grafiki na znakowaną powierzchnię przy użyciu odpowiedniej wysokiej temperatury oraz określonego ciśnienia. Grafika uprzednio zostaje wydrukowana na papierze transferowym, a następnie przenoszona na znakowany przedmiot za pomocą specjalnej prasy sublimacyjnej.
Co ciekawe, metoda sublimacji jest bezpośrednio związana z samym zjawiskiem sublimacji, w której ciało stałe - w tym przypadku nadruk na papierze transferowym - zamienia się bezpośrednio w gaz, z pominięciem stanu ciekłego. Powoduje to, że tusze sublimacyjne wnikają we włókna materiału produktu znakowanego. Dzięki temu kolor we włóknach utrzymuje się na stałe, a sam nadruk charakteryzuje się nad wyraz wysoką jakością.
Druk sublimacyjny świetnie sprawdza się do znakowania całości materiału - otrzymujemy produkt, który w stu procentach pokryty jest wybranym przez nas wzorem. Dlatego sublimację wykorzystuje się do znakowania koszulek i innych elementów odzieży, smyczy, kubków, czy ręczników. Ważnym warunkiem zastosowania tej metody jest to, aby materiał znakowania był odporny na działanie bardzo wysokiej temperatury i najczęściej jest to poliester.
Zalety druku sublimacyjnego:
Wady druku sublimacyjnego:
Termotransfer
Jest to metoda, która w łatwy i szybki sposób pozwala na oznakowanie produktu. Polega na nasieniu nadruku na znakowaną powierzchnię przy pomocy wysokiej temperatury (ok. 150℃) i aby to wykonać, w pierwszej kolejności musimy umieścić pożądaną grafikę na specjalnej folii - flex lub flock*. Z przygotowanej kalki nadruk jest przenoszony na produkt za pomocą prasy termotransferowej. Projekt zostaje odciśnięty na znakowanej powierzchni, a jego struktura jest wyczuwalna pod palcami.
Termotransfer to metoda wykorzystywana głównie do znakowania odzieży, takiej jak koszulki, bluzy, czapki z logiem firmy. Świetnie sprawdza się również do znakowania toreb, opakowań czy woreczków. Nadruki wykonane tą metodą charakteryzują się dużą precyzją w obrębie szczegółów grafiki i pozwalają na znakowanie nawet ciężko dostępnych miejsc odzieży. Co istotne, termotranfer może być stosowany na różnego rodzaju materiałach, dzięki czemu jest uniwersalny i chętnie wykorzystywany. Za sięganie po tę technikę odpowiada również jej stosunkowo niska cena.
Zalety termotransferu:
Wady termotransferu:
Tampodruk
Tampodruk zwany również tampondrukiem, to kolejna metoda znakowania, która posiada szereg zalet. Proces tampodruku oparty jest o wykorzystanie miękkiego stempla - tamponu. Aby otrzymać wzór, który chcemy umieścić na powierzchni znakowanej, musimy przygotować specjalną metalową lub polimerową matrycę, na którą nakładana jest farba. Następnie matrycę odciska się na tamponie, który w dalszej kolejności stempluje znakowane przedmioty przenosząc na nie grafikę.
Tego rodzaju “stemplowanie” jest niezwykle wydajne i szybkie oraz mało kosztowne, dzięki czemu pozwala na oznakowanie wielu przedmiotów za jednym razem. Dobrze odwzorowuje barwy oraz charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Z tego względu często stosowana jest do znakowania produktów reklamowych, a w szczególności drobnych przedmiotów o obłych powierzchniach np. długopisy, kubki, balony, zabawki, sprzęt sportowy, breloki, pudełka i inne. Należy przy tym jednak pamiętać, że maksymalna ilość kolorów możliwa do nadrukowania tym sposobem to cztery.
Do znakowania nadaje się wiele różnych materiałów, a w tym: drewno, metal, skóra, szkło czy guma. Wyjątek stanowią chropowate powierzchnie i faktury znakowanych produktów - wówczas nadruk może zostać odbity nieprecyzyjnie, przez co istnieje konieczność “dobijania” wzoru kilkukrotnie.
Zalety tampodruku:
Wady tampodruku:
Druk UV
Jedną z najnowszych metod znakowania jest druk UV. Działanie drukarek UV jest analogiczne do działania drukarek atramentowych, które znamy z korzystania w domu lub biurze. Na znakowaną powierzchnię drukarka napyla mikro krople tuszu, a następnie - w odróżnieniu od domowych drukarek - nadruk zostaje utrwalony przez wyemitowanie na niego promieni ultrafioletowych (UV). Dzięki temu nadruk jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Ta metoda znakowania pozwala uzyskać efekt wręcz fotograficznego odwzorowania grafiki, a zabezpieczenie w postaci promieni UV sprawia, że nadruk utrzymuje wysoką jakość przez długi czas. Jego zastosowanie jest szerokie, a najważniejszym warunkiem, jaki należy spełnić, aby móc go wykorzystać, to płaska powierzchnia znakowania.
Z tego względu metoda często stosowana jest do druków wielkoformatowych np. folie, banery, siatki, tkaniny. Druk UV chętnie jest również wykorzystywany do znakowania powierzchni z wszelkich tworzyw sztucznych (PVC, PET, PP, PE), znakowania drewna oraz metali lakierowanych.
Zalety druku UV:
Wady druku UV:
DTG (Direct to Garmet) i DTF (Direct to Film)
Przechodzimy do metod znakowania, których skrótowa nazwa brzmi niemal identycznie, same techniki jednak znacznie się od siebie różnią.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie wykluczać metodę DTG. Jej przewagą jest idealne odwzorowanie i jakość kolorów oraz wszystkich przejść tonalnych. Dodatkowo, dzięki temu, że atrament wnika we włókna materiału, produkt w miejscu znakowania jest przepuszczalny i oddychający.
Obie techniki są dla siebie konkurencyjne, ponieważ dotyczą znakowania odzieży, toreb, worków, plecaków oraz produktów reklamowanych wykonanych z tekstylnych materiałów. Wybór jednej z nich zależy od indywidualnych preferencji, specyfiki zamówienia oraz rodzaju materiału znakowanego.
Zalety DTG:
Zalety DTF:
Wady DTG:
Wady DTF:
Grawer laserowy
Jedna z bardziej efektownych metod znakowania, która często nadaje eleganckiego charakteru znakowanym przedmiotom. Polega na odwzorowaniu znakowanego motywu za pomocą wyżłobienia go na powierzchni materiału na skutek działania wiązki światła lasera do grawerowania.
Grawer to metoda znakowania, która charakteryzuje się niemal niezniszczalną trwałością, dlatego jest polecana do znakowania przedmiotów, które mają służyć latami. Ze względu na specjalne właściwości lasera, grawer umieścimy zarówno na bardziej miękkich materiałach jak skóra, drewno, plastik, guma czy papier, jak również na powierzchniach twardych a w tym metal, szkło, srebro, złoto. W branży gadżetów reklamowych grawerunek świetnie sprawdza się na galanterii skórzanej, piórach i długopisach, metalowych brelokach, szklanych tabliczkach.
Ze względu na swoją wyjątkową trwałość grawer należy do droższych metod znakowania upominków reklamowych i zdecydowanie nie jest polecany do znakowania tanich drobnych gadżetów. Warto jednak zaznaczyć, że sam czas wykonania graweru jest krótki.
Zalety grawerowania:
Wady grawerowania:
Haft
Haftowanie to znana od wieków metoda ozdabiania odzieży, która początkowo wykonywana była jedynie ręcznie. Na potrzebę usprawnienia tworzenia produktów z haftem metodę znacznie zautomatyzowano i w ten sposób powstała technika znakowania zwana haftem komputerowym.
Mimo, iż ludzkie dłonie zastąpiła maszyna, to znakowanie metodą haftowania w dalszym ciągu jest jedną z bardziej ekskluzywnych rodzajów dekorowania produktów tekstylnych. Polega ono na naszyciu z największą precyzją wybranego wzoru lub loga na materiale. Haftowanie daje efekt wyraźnie wypukłego odwzorowania projektu graficznego.
Najczęściej stosowane jest do znakowania odzieży, czapek ale również toreb, plecaków oraz innych przedmiotów z tkanin. Materiał poddany haftowaniu może być wykonany z dowolnego tworzywa, a jego gramatura powinna być wyższa niż 190 g/m2.
Zalety haftu komputerowego:
Wady haftu komputerowego:
Tłoczenie
Bardzo subtelne, eleganckie i nienarzucające się - takie właśnie jest tłoczenie na produktach reklamowych. Ze względu na te cechy marki chętnie decydują się na tę metodę znakowania.
Tłoczenie polega na odciśnięciu określonego kształtu na materiale produktu reklamowego. Wykonanie takiego odcisku nie możliwe jednak na wszystkich tworzywach - materiał musi być miękki i podatny na odkształcenia. Proces tłoczenia przebiega w temperaturze pokojowej, jednak stosuje się również tzw. technikę hot-stamping, czyli tłoczenie na gorąco. Wówczas matryca podgrzewana jest do kilkudziesięciu stopni przed wykonaniem odbicia. Za pomocą hot-stampingu możemy wykonać tłoczenie z folią i tym samym zmienić kolor wytłoczonej powierzchni.
Produktami reklamowymi, które najczęściej tłoczymy są m.in. skórzane teczki, torby, breloki, portfele, kalendarze czy notesy, ręczniki, kartonowe pudełka. Z powodzeniem można również tłoczyć produkty o twardszych powierzchniach, jeżeli zastosujemy metodę hot-stampingu.
Interesują Cię personalizowane kalendarze książkowe z wytłaczaną okładką?
Zalety tłoczenia:
Wady sitodruku:
Podsumowanie
Znakowanie artykułów reklamowych to jeden z najważniejszych procesów w tworzeniu gadżetów firmowych. Wybranie odpowiedniej metody znakowania dla określonych produktów rzutuje na ich jakości oraz całym odbiorze Twojej marki przez klientów, pracowników i partnerów biznesowych. Mając podstawową wiedzę na temat metod znakowania możesz określić, która z nich może sprawdzić się na produktach przez Ciebie wybranych.
Pamiętaj jednak, że zamawiając produkty ze znakowaniem w agencji reklamowej czy w drukarni zawsze do dyspozycji masz doradców klienta, którzy mają duże doświadczenie w realizacji podobnych zleceń. To dzięki ich wiedzy otrzymujesz ofertę dobrze dostosowaną do Twoich potrzeb i spełniającą warunek wysokiej jakości.
Również w Eblis B&L oferujemy pomoc i kompleksową obsługę przy realizacji zamówienia na znakowane produkty reklamowe. Wystarczy, że opowiesz nam o tym, czego szukasz a my przygotujemy dla Ciebie najlepsze propozycje produktów.
Aby zamówić wyjątkowe upominki reklamowe dla swojej marki napisz do nas na: