W miarę rozwoju branży upominków reklamowych, asortyment produktów, które można znakować, personalizować i dostosowywać do potrzeb marek, stopniowo się poszerzał. Jednak szeroki wybór artykułów to nie jedyny kierunek rozwoju produktów reklamowych. Rosnąca świadomość na temat zanieczyszczenia środowiska i jego negatywnych skutków ma istotny wpływ na działalność różnych rynków na całym świecie. Ewolucja ekologiczna w widoczny sposób zagościła m.in. w branży tekstyliów, co możemy zauważyć na co dzień jako zwykli konsumenci. Branża gadżetów reklamowych nie pozostała w tyle i już od kilku lat proponuje coraz bardziej zaskakujące ekologiczne rozwiązania dla znanych od dawna produktów. Czasami producenci opracowują zupełnie nowe, innowacyjne gadżety reklamowe, tworzone w duchu ekologii. W tym artykule wymienimy kilka bardziej i mniej popularnych ekologicznych rozwiązań stosowanych w branży upominków reklamowych.
Spis treści:
Recykling i zrównoważona uprawa lasów
Procesy, które sprawiają, że powstałe w ich wyniku produkty są ekologiczne, to recykling oraz zrównoważona uprawa - ta najczęściej dotyczy lasów. Oba te działania mają pozytywny wpływ na środowisko, zmniejszając poziom zanieczyszczeń.
Recykling polega na wtórnym wykorzystaniu odpadów pokonsumpcyjnych i najczęściej dotyczy tworzyw plastikowych. Niejednokrotnie producenci decydując się na wykorzystanie materiałów z recyklingu dbają o to, aby znać dokładną ilość wykorzystanego surowca na stworzenie danego produktu. Przykładami takich są torby i plecaki, które zostały opracowane we współpracy z WWF w ramach programu “Climate Positive”.
Oto jak wygląda produkcja poniższych produktów w odniesieniu do użytych surowców:
Plecak z odpadów,
17 plastikowych butelek
Torba na laptopa z recyklingu,
21 plastikowych butelek
Plecak na laptopa z odpadów,
26 plastikowych butelek
Chociaż o zrównoważonej uprawie lasów mówi się znacznie mniej niż o recyklingu, jest to praktyka, która znacząco poprawia stan środowiska naturalnego. Polega na umożliwieniu korzystania z lasów, w tym na pozyskiwanie drewna, przy jednoczesnym zachowaniu bioróżnorodności. Zrównoważona gospodarka leśna uwzględnia również kontrolowaną wycinkę lasów, która nie przewyższa naturalnego przybywania nowych drzew. Produkty reklamowe powstałe na skutek zrównoważonej uprawy lasów to często papierowe artykuły biurowe takie jak notesy, teczki, bloki.
Rodzaje wykorzystywanych materiałów ECO
Tak, jak kiedyś gadżet reklamowy był kojarzony z produkcją niskiej jakości plastiku, tak teraz coraz częściej rozumie się go jako niecodzienny, tworzony na specjalne zamówienie produkt o wysokiej jakości, stworzony z surowców o wyjątkowych właściwościach. Część ze wspomnianych surowców to materiały od zawsze znane, ale użyte do innych niż dotąd produktów - część natomiast to zupełnie innowacyjne rozwiązania. Przygotowaliśmy listę najbardziej popularnych oraz najciekawszych ekologicznych materiałów, z których powstają produkty reklamowe.
Produkty rPET
Materiał rPET czyli poliester z recyklingu to obecnie jeden z najbardziej spopularyzowanych ekologicznych surowców do produkcji gadżetów reklamowych. Pozyskiwany jest na skutek recyklingu plastikowych butelek PET, które poddawane są szeregowi procesów mających na celu otrzymanie tzw. płatków PET. Podczas recyklingu butelek PET powstaje zaledwie 1% odpadów nieprzetwarzalnych.
Z płatków PET tworzy się produkty rPET - najczęściej butelki oraz ubrania. W branży gadżetów reklamowych natomiast poliester z recyklingu jest wykorzystywany na szeroką skalę i często stanowi pierwszy wybór dla różnych marek. Wśród produktów reklamowych rPET znajdziesz m.in.:
Różnego rodzaju torby i siatki na zakupy
Długopisy
Okulary przeciwsłoneczne
Parasole
Plecaki
Adaptery oraz inne gadżety elektroniczne
Niektóre gadżety reklamowe są w 100% wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, jak na przykład torby. Inne z kolei, ze względu na swoją specyfikę, zawierają zarówno elementy z recyklingu, jak i pierwotne tworzywa - parasole mogą mieć metalową rączkę, a materiał chroniący przed deszczem może być wykonany z recyklingowanego tworzywa rPET.
Bawełna z recyklingu
Produkcja bawełny na masową skalę ma szkodliwy wpływ na środowisko, ze względu na duże zużycie wody oraz negatywny wpływ ubrań z tego surowca na zanieczyszczenie planety po ich zużyciu.
Bawełna z recyklingu jest natomiast tworzywem wtórnym pozyskiwanym w procesie recyklingu. Jest bardziej przyjazna dla środowiska, zużywając znacznie mniej wody, barwników i energii niż tradycyjna uprawa bawełny. Przyczynia się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Ten rodzaj bawełny powstaje z dwóch rodzajów odpadów:
przedkonsumpcyjnych - skrawki przy produkcji ubrań,
pokonsumpcyjnych - zużyte ubrania, pościel, ręczniki.
Wśród produktów reklamowych wykonanych z bawełny z recyklingu na pierwszym miejscu musimy wymienić wszelkiego rodzaju torby i woreczki, które często są wykorzystywane do przechowywania żywności. Istnieje również szeroki wybór personalizowanej odzieży wykonanej z bawełny z recyklingu, począwszy od koszulek, a kończąc na akcesoriach takich jak fartuchy.
Papier
Jest to tworzywo, bez którego wręcz nie wyobrażamy sobie niektórych produktów reklamowych m.in. notesów, wizytówek, teczek czy kalendarzy. Surowiec ten jest tworzywem biodegradowalnym oraz podlega recyklingowi, przez co często chętniej sięgamy po produkty papierowe niż ich plastikowe odpowiedniki. Z tego względu producenci postanowili wykorzystać go również w mniej standardowy sposób. Wśród produktów reklamowych, do produkcji których użyty jest papier znajdziesz np.:
Plecak
Torba
Długopis
Etui na okulary
Torba na lunch
Słoma pszenna
Jeden z bardziej nieoczywistych surowców do produkcji upominków reklamowych. Słoma pszeniczna niegdyś traktowana była głównie jako odpad przy zbiorach zbóż - obecnie stanowi świetny substytut plastiku. Charakteryzuje się dużą trwałością, a w tym odpornością na tłuszcz. Produkty wytworzone ze słomy pszennej są niezwykle lekkie i całkowicie biodegradowalne.
Właściwości tego surowca sprawiły, że powszechnie stosuje się go do wytwarzania produktów mających kontakt z żywnością czyli np. pojemników lunchowych, przenośnych sztućców, kubków czy miseczek. Nie jest to jedyne zastosowanie słomy pszennej - producenci chętnie wykorzystują ją przy tworzeniu artykułów biurowych, elektroniki czy drobnych akcesoriów.
Podobnie jak w przypadku produktów rPET, wykorzystanie słomy pszennej dla całego produktu niejednokrotnie nie jest możliwe. Wśród produktów, w których zastosowano ten surowiec możemy wymienić m.in.:
Etui na woreczki dla psa
Długopisy
Myszka do komputera
Ładowarka bezprzewodowa
Głośnik
Olej i drewno
Wydaje się to niewiarygodne, ale nawet olej może być surowcem do produkcji różnego rodzaju upominków i akcesoriów. Tworzywo, które w tym przypadku mamy na myśli to Organic bio-circular & wood, w którego skład wchodzi zużyty olej słonecznikowy oraz drewno po konserwacji lasów w Szwecji. Jest ono surowcem wtórnym i całkowicie biodegradowalnym.
Olej obecny w tworzywie pochodzi z przemysłu oraz gastronomii i jest źródłem elastycznych termoplastów będących spoiwem materiału. Drewno będące drugą składową tworzywa pochodzi zarówno z pozostałości konserwacji lasów, jak i z odpadów wynikłych przy produkcji papieru. Połączenie obu elementów sprawia, że produkty z nich powstałe mają właściwości izolacyjne, są neutralne dla żywności oraz lekkie i elastyczne. Z tego względu tworzywo wykorzystuje się w głównej mierze do produkcji akcesoriów żywnościowych, m.in.:
Pojemniki na żywność
Kubki
Dzbanki
Deski do krojenia
Zestawy sztućców
Miseczki
Torby
Bidony
Wyjątkowe upominki reklamowe ECO
Pewną grupę ekologicznych upominków reklamowych stanowią te, które wykorzystują niespotykane w żadnym innym produkcie rozwiązania. Są one niezwykle unikatowe - zachwycają pomysłem, przy jednoczesnym niskim negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Poznaj kilka tych inspirujących produktów!
Notes z kartonów po mleku
Jest to produkt, którego okładka i kartki zostały wyprodukowane z recyklingowanych kartonów po mleku - wyjątek stanowią gumka i tasiemka notesu powstałe z innych materiałów.
Notes z ziaren kawy
Ten wyjątkowy produkt składa się z ziaren kawy oraz papieru z recyklingu. Okładka notesu stworzona jest z tworzywa mieszanego, którego 40% stanowią ziarna kawy. Wnętrze notesu natomiast to kartki wykonane z papieru z recyklingu.
Notes lub kalendarz z papierem z kamienia
Wsad notesu lub kalendarza stanowi papier, w którego skład wchodzi węglan wapnia oraz żywica. Poza wyjątkową wytrzymałością papieru na wilgoć, szacuje się, że jego produkcja wiąże się z mniejsza o 67% emisją CO2 niż produkcja papieru tradycyjnego.
Woskowijki z bawełny
Opakowania do żywności wielokrotnego użytku, które są w 100% naturalne, a tym samym całkowicie biodegradowalne. Woskowijki pokryte są woskiem pszczelim, które pomagają utrzymać świeżość pakowanej żywności.
Długopis z trzciny cukrowej
Wykonany z surowca PLA, czyli pochodnej kwasu mlekowego - w tym wypadku materiał ten pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Tworzywo posiada właściwości podobne do plastiku, dzięki czemu długopis jest nie tylko biodegradowalny, ale również wytrzymały.
Nieskończone możliwości
Rynek ekologicznych produktów reklamowych stale się rozwija, oferując coraz to nowsze rozwiązania. Niektóre z tych możliwości, jak na przykład produkty rPet, towarzyszą nam od pewnego czasu, podczas gdy inne, takie jak wykorzystanie kartonów po mleku, stanowią zupełnie innowacyjne pomysły. W Eblis B&L bacznie obserwujemy trendy i aktywnie poszukujemy nowych, ekologicznych rozwiązań. Specjalnie dla Ciebie szukamy produktów, które łączą w sobie cechy takie jak atrakcyjny wygląd, praktyczność, wysoką jakość oraz przyjazność dla środowiska.
Jeżeli którykolwiek z wymienionych w tym artykule produktów wzbudził w Tobie szczególne zainteresowanie, skontaktuj się z nami, a opowiemy Ci więcej o wybranym produkcie oraz przedstawimy inne interesujące, spersonalizowane upominki ECO.
Potrzebujesz personalizowanych gadżetów reklamowych lub doradztwa wyborze czegoś niestandardowego?